Duży salon

Zalety i wady połączenia salonu z kuchnią

salon z aneksem kuchennym

Większość współcześnie projektowanych domów czy mieszkań zamiast oddzielnej kuchni ma przewidziany salon z aneksem kuchennym. Takie rozwiązanie jest bardzo modne i popularne, ma też wiele zalet, jak i oczywiście wad – jak każde rozwiązanie. Planując wspólną przestrzeń salonu i kuchni należy w przemyślany sposób łączyć kolory i faktury, aby stworzyć nie tylko przestrzenne i otwarte, ale również przyjazne pomieszczenie.

Wśród zalet otwartej na salon kuchni czy też mówiąc inaczej – salonu z aneksem kuchennym, jest możliwość uzyskania większej przestrzeni i swobodnej komunikacji między nimi. Dodatkowo zminimalizowaniu ulega też ilość mebli w tych pomieszczeniach. Jeśli mamy zamkniętą kuchnię i chcemy ja otworzyć na salon, nie musimy też od razu burzyć całej ściany. Można ją na przykład zmniejszyć o połowę i w jej miejsce postawić stół, który przedzieli przestrzeń, pozwoli ją zaoszczędzić oraz zwiększy jej funkcjonalność. Zaletą takiego połączenia jest również możliwość wspólnego przebywania z rodziną czy gośćmi w trakcie przygotowywania posiłków.

salon z aneksem kuchennym

okazje.info.pl

Wadą salonu połączonego z kuchnią jest przedostawanie się do niego zapachów kuchennych, a także konieczność utrzymywania nienagannego porządku w kuchni, co jednak dla wielu nie będzie wadą, a mobilizacją do częstszego sprzątania. A przenikanie zapachów zminimalizuje solidny okap kuchenny. Aby otwarta kuchnia ładnie współgrała z salonem, stosuje się w niej meble pod zabudowę, szyte na wymiar. Obecnie tendencją jest stosowanie mebli bez klamek, otwieranych na dotyk, w których ciężko rozróżnić poszczególne szafki, ponieważ tworzą czyste płaszczyzny, wprowadzając porządek w przestrzeni i ładnie ją komponując z innym wnętrzami w domu lub mieszkaniu. Wadą takich trendów jest jednak koszt ich zastosowania. To samo dotyczy sprzętów AGD, które w kuchni na wymiar, otwartej na salon, muszą być przeznaczone pod zabudowę, aby można je było schować w szafkach, za drzwiczkami.  Aby do salonu nie przedostawała się wilgoć i para wynikająca z użytkowania zlewu czy zmywarki, konieczne jest wyjątkowo staranne zadbanie o  dobrą wentylację, jak również rozszczelnianie okien.

Funkcjonalność salonu połączonego z kuchnią to jedno, ale pozostaje jeszcze kwestia estetyki i kompatybilnej aranżacji obu wnętrz. Przytulnego i przyjaznego charakteru dodadzą tym wnętrzom jasne, ciepłe kolory i delikatne wzory. Cały wystrój powinien harmonizować ze sobą, jednak oczywiście wszystko nie musi mieć takiego samego kształtu czy barwy. Najlepiej wybrać neutralne meble i dobrać do nich wyraziste dodatki. A spójności obu wnętrzom nada wyspa lub stół na granicy obu pomieszczeń.

Zostaw komentarz